Dovolte, abych uvedl na pravou míru výše uvedené a zcela zavádějící marketingové sdělení:
(poznámka: týkalo se oznámení spol. Vodafone, že na síti kabelové televize v domě nabízí připojení rychlostí 1Gbit/s)

Datové připojení po síti kabelové televize, využívající systém DOCSIS 3.1, který u nás v domě společnost VODAFONE CZ provozuje, umožňuje teoretickou maximální rychlost datového přenosu na úrovni přibližně 1,4Gbit/s. Síť kabelové televize v tomto domě navíc nebude schopna přenést kmitočty, které by umožnily toto připojení dále zrychlit, protože byla projektována pro přenos kmitočtů do 606MHz a další případné zrychlení (až do teoreticky dvojnásobné přenosové rychlosti) je spojeno s podmínkou expanze kmitočtového spektra až přes 1GHz. Toho na této síti nelze dosáhnout ani po výměně aktivní a pasivní technologie, protože to souvisí s útlumem použitých kabelů. Proto jakékoli marketingové oznámení musí odpovídat nejprve realitě, a tomu tak v tomto případě není.

K dispozici tedy není mnohagigabitová komunikační síť, ale pouze a jen síť, která je schopna přenášet data rychlostí maximálně 1,4Gbit/s. Nu a tato komunikační rychlost se rozděluje mezi všechny zákazníky, kterým společnost Vodafone zajišťuje v oblasti Šimůnkovy ulice připojení k internetu.  Nevím přesně, kolik jich je, ale na jeden opticko-elektrický převodník v domě Šimůnkova 1608 bylo v době provozu této sítě ze strany společnosti TES Media sro připojeno 313 bytových jednotek. Můžeme proto reálně odhadnout, že uvedená společnost poskytuje připojení k internetu cca 100 zákazníkům. Někteří z nich mají smlouvu o inzerované rychlosti 150Mbit/s, jiní 300Mbit/s a několik snad i 500Mbit/s.

Z průměrného datového toku ve večerní špičce vyplývá, že průměrný zákazník bez datového limitu, který má k dispozici službu připojení 1Gbit/s, generuje na své přípojce ve špičce datový tok s průměrnou rychlostí okolo 25Mbit/s, což by v případě 100 zákazníků pouze v naší ulici představovalo úhrnný datový tok celkem 2,5 Gigabitu/s. Tolik ovšem ani nejnovější systém DOCSIS v tomto domě není schopen přenést a proto i s nižšími přenosovými rychlostmi nepochybně dochází ke snížení reálné rychlosti připojení v souvislosti s omezenou dostupností přenosové kapacity. A to ani nehovořím o tom, že žádný upgrade této sítě pro její využití na kmitočtech nad 900MHz v našem domě neproběhl. Přirozeně lze zákazníka, vybaveného modemem pro přenosovou rychlost 1Gbit/s prioritizovat, ale vždy jen na úkor ostatních zákazníků a tak v době provozní špičky na slibovanou rychlost připojení (1Gbit/s) jistě nedosáhne! Navíc nezapomeňte, že v letáku uvedená rychlost připojení 1Gbit/s je marketingový údaj a nemá nic přímo společného s tzv. „Běžně dostupnou rychlostí“.

Běžně dostupná rychlost je definována jako obvyklá rychlost, kterou může zákazník očekávat, kdykoli se připojí ke službě připojení k internetu,  kterou mu poskytovatel služby zajišťuje. Důležité je, že legálně dnes nelze podepsat smlouvu, která nezaručuje běžně dostupnou rychlost připojení. V Nařízení EU 2120/2015, což je zákonný předpis ve formě mezinárodní smlouvy a má proto přednost před českými právními předpisy (!) je uvedena povinnost poskytovatele připojení uvést ve smlouvě se zákazníkem garantovanou Běžně dostupnou rychlost připojení. Ale kolik z vás to ve smlouvě má uvedeno? Já tedy ne…

Běžně dostupnou rychlost u nás definuje Všeobecné oprávnění ČTÚ VO-S/1/08.2020-9 

https://www.ctu.cz/sites/default/files/obsah/stranky/36864/soubory/vos1final.pdf

Další informace  je možno získat zde: 

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:32015R2120&from=CS  a zde: 

https://berec.europa.eu/eng/document_register/subject_matter/berec/download/0/9277-berec-guidelines-on-the-implementation-o_0.pdf

Doporučuji si přečíst text článku 4(1) (d) v posledně zmíněném dokumentu, který se vyjadřuje ke smlouvě se zákazníkem. V překladu ten článek zní:

Transparentnost smluvních rychlostí (d) je jasné a srozumitelné vysvětlení minimální, běžně dostupné, maximální a inzerované rychlosti stahování a odesílání služeb přístupu na internet v případě pevných sítí nebo odhadované maximální a inzerované rychlosti stahování a odesílání služby přístupu k internetu v případě mobilních sítí a jak by významné odchylky od příslušných inzerovaných rychlostí stahování a odesílání mohly ovlivnit výkon práv koncových uživatelů stanovených v čl. 3 odst. 1; 140. Za účelem posílení postavení koncových uživatelů by ve smlouvě měly být specifikovány hodnoty rychlosti požadované čl. 4 odst. 1 písm. (d) a zveřejněny takovým způsobem, aby je bylo možné ověřit a použít k určení jakéhokoli rozporu mezi skutečným výkonem a co bylo dohodnuto ve smlouvě. Rychlost odesílání a stahování by měla být poskytována jako jednotlivé číselné hodnoty v bitech/s (např. kbit/s nebo Mbit/s). Rychlosti by měly být specifikovány na základě užitečného zatížení protokolu transportní vrstvy, a nikoli na základě protokolu nižší vrstvy.

Pokud se nechcete zklamat, ale naopak  vyhnout se případným komplikacím, nevěřte marketingovým heslům, které se nezakládají na realitě. Také doporučuji Váš smluvní vztah s poskytovatelem služby připojení k internetu upravit tak, aby byl v souladu s platnými předpisy. Jinak vás poskytovatel může odrbat jak sirotu. Třeba už jen to, že vaši přenosovou kapacitu prodá jinému zákazníkovi a Vás nechá na nedostatečně dimenzované síti jen paběrkovat. V případě pochybnosti se můžete obrátit na Český telekomunikační úřad. Jakmile někde uvidíte reklamu na připojení k internetu se slovy rychlost "AŽ" xxx a cena "DO", můžete si být jisti, že jde jen o marketingový trik.

 Co se týká alternativ připojení: jak víte, v našem domě je již v předstihu nainstalována optická datová síť do každého bytu. Bohužel ji zatím chybí konektivita. Zatím optické připojení do domu má realizována jen společnost CETIN a.s. na podzim t.r. snad připojení přivede i T-Mobile CZ. Pokud chcete opravdu Gigabitové připojení k internetu, musíte počkat na některého z operátorů, kteří budou mít zájem v našem domě zahájit provoz připojení po optickém vláknu. Dokud poskytovatelům služeb připojení k internetu zákazníci platí, do nových investic se nikdo z nich nehrne…

 Ale ještě k síti kabelové televize a Vodafonu: žádný jiný druh připojení nedosáhne ani zdaleka reálné rychlosti, kterou je možné zajistit na současné síti kabelové televize, což je relativně spolehlivé 150 až 300Mbit/s připojení. O2 na zastaralé metalické (telefonní) síti v našem domě dnes nabízí maximálně 50Mbit/s a reálně cca 25 až 30 Mbit/s. Bezdrátoví operátoři ve valné většině nezajistí ani to a jejich připojení je oproti pevné lince navíc velice nespolehlivé, protože drtivá většina z nich používá sdílené kmitočty a nemají tedy žádnou garanci provozuschopnosti jejich systému. Bezdrátové připojení na sdílených kmitočtech WIFI tak dnes již patří minulosti a jedinou smysluplnou variantou skutečně vysokorychlostního připojení v hustě osídlených oblastech je komunikace po optickém vláknu.

Vezměte prosím tyto informace na vědomí.

Ing. Vladimír Petržílka
Praha 26.8.2021