Připravil jsem základní
informace pro ovládání termostatických hlavic a tím i tepelnou pohodu
v bytech. V našem objektu máme novou Směšovací stanici a zaregulovanou topnou soustavu, dle projektu zpracovaným autorizovaným projektantem a soudním znalcem v jedné osobě Ing.Milošem Bajgarem. Stejný systém a regulace je provozována na vedlejším objetu Šimůnkova 1608. Pro některé z nás bude nutné pozměnit myšlení v zacházení s ovládáním topení – termostatické hlavice. Topíme na nižší teplotu než pouští teplárny - cca o 8 stupňů. Topení se nikdy neroztopí tak abychom na něm neudrželi ruku. Z tohoto důvodu se nedoporučuje vypínat úplně topení a následně ho pustit na 5 stupeň. Pokud by to takto provedlo více uživatelů vzniká tzv. „špičkování“ a hrozila by nám pokuta od tepláren. Směšovací stanice má jištění aby v tomto případě snížila výkon a k překročení nedošlo. To má za následek - snížení přívodní teploty a tím pomalejší vytopení vašeho bytu. Znamená to také, že jedním radiátorem celý byt nevytopíte. Tento a další články, které se zaobírají problematikou topení naleznete na našich webových stránkách
Základní informace - časté dotazy: Jak správně používat termostatické hlavice? Termostatický ventil je zařízení, které zajišťuje příjemnou a stálou teplotu v místnosti podle nastaveného stupně. Termostatická hlavice je vybavena snímacím elementem, který je vysoce citlivý na změny tepla. Na principu roztažnosti snímacího elementu hlavice reguluje průtok média v topném tělese. Pro správnou funkci nesmí být teplotní čidlo zakryto záclonami, nábytkem apod. Pokud nelze překážku před termostatickou hlavicí odstranit, je možné problém správné funkce snímače teploty řešit instalací hlavice s odděleným teplotním čidlem. Když je teplota v místnosti příjemná, i při studených radiátorech, není třeba se znepokojovat, hlavice pracují správně. Hlavice otevírá ventil pouze tehdy, když teplota v místnosti klesne pod Vámi nastavený stupeň na termostatické hlavici.
Proč radiátor netopí na stupeň 1-4 ? Hodnota 1- 4 nastavená na termostatické hlavici odpovídá teplotě v místnosti cca 12-21o C, přičemž je nutné zajistit, aby teplotní čidlo umístěné v termostatické hlavici nebylo zakryté. V případě, že termostatická hlavice musí být zakryta – je vhodné použít hlavici odděleným čidlem. Jakmile je v místnosti (v okolí radiátoru) dosažena nastavená teplota, termostatická hlavice postupně přeruší dodávku tepla do radiátoru.
Proč radiátor hřeje pouze v horní třetině (horizontálně) ?
Za ustálených provozních podmínek, kdy se
teplota v místnosti blíží teplotě nastaveném termostatické hlavici, začne
čidlo umístěné v termostatické hlavici regulovat průtok vody do radiátoru.
Termostatická hlavice pouze „dolaďuje“ teplotu místnosti, dle Vámi zvoleného
nastavení a do radiátoru zatéká pouze nepatrné množství topné vody. Toto se
projeví tak, že hřeje pouze horní třetina radiátoru. Jedná se o normální
funkci termostatických ventilů, nikoliv o závadu. Při venkovní teplotě nad 0°C se radiátor zdá málo teplý – nebude mi zima , když začne mrznout? Teplotu topné vody, která ohřívá Váš radiátor neovlivňuje termostatický ventil, ale Váš dodavatel tepla , či správce kotelny (v našem případě Pražská teplárenská). Termostatické hlavice slouží pouze jako „přerušovač tepla“. V našem objektu je použita směšovací stanice s ekvitermní regulací, která upravuje teplotu topné vody v závislosti na teplotě venkovního prostředí. Čím je venku chladněji, tím je teplota topné vody ve Vašich radiátorech vyšší a opačně. V některých případech může být zaveden“noční útlum“, kdy je v určitém časovém úseku (noř. 22:00 –05:00 hod) snížena teplota topné vody.
Proč topí pouze část radiátoru (svisle dolů)? V případě že hřejí pouze např.3 články radiátoru vertikálně (svisle dolů), jedná se o zavzdušněný radiátor. Pokud není tento radiátor opatřen odvzdušňovací m ventilem – není umožněno jeho odvzdušnění je nutné to nahlásit p.Vostřákovi, či někomu z výboru SVJ.
Větrání Vyklopeným oknem se nedá vyvětrat rychle a dochází ke zbytečné ztrátě tepla. Vyklopeným oknem se ochlazují stavební konstrukce v bytě, které následně snižují teplotu vzduchu v bytě. Ještě horším způsobem, jak výrazně zvyšovat spotřebu tepla je, na noc vyklopit okno a uzavřít hlavici termostatického ventilu. Studený vzduch padající na hlavici TRV ji naplno otevře, což uživatel ložnice nepozná, protože všechno teplo odejde ven vyklopeným oknem. Vyklopená okna znamenají, že dům je přetápěn a je potřeba snížit topnou křivku. V takovém případě není možné brát zřetel na stížnosti na nedostatečné vytápění bytu, u kterého jsou často vidět vyklopená okna. Rovněž mikroventilace zbytečně zvyšuje ztráty tepla v místnosti. Ta je určena pro období mimo topnou sezónu.
Shrnutí - Zásady topení
pamatujte
Ještě jedna připomínka k šetření závěrem. Od r 2016 platí nová pravidla pro rozúčtování tepla. Je tam nový koeficient - lidově řečeno záporné dílky - kdy byty jsou penalizovány „za málo odebrané množství tepla – neboť je vytápí sousedé. Při loňském vyúčtování, to již někteří z nás poznali - platili více než předloni. I z tohoto důvodu nechávejte i v málo používané místnosti hlavice otevřené na nižší stupeň a nezavírejte je úplně.
Připravil Petr Vostřák Praha 22.9.2017
|